Nichicon UPW2W100MHD
UPW2W100MHD picture photo
Mfg. Part Number
UPW2W100MHD
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 10UF 20% 450V RADIAL
Datasheet Download
UPW2W100MHD.pdf
Availability of UPW2W100MHD
QUANTITY
UPW2W100MHD Order Process
Ship out your order
Specifications of UPW2W100MHD
Internal Part NumberEIS-UPW2W100MHD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHome and Safety Device Market
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package50
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesPW
PackagingBulk
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.8000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current75mA
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)0.984" (25.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPW2W100MHD
Related LinksUPW2W, UPW2W100MHD Datasheet, Nichicon Distributor
UPW2W100MHD Details Description
Related parts for UPW2W100MHD
DIGITAL NOISE FILTER 50MHZ SMD datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK EX datasheet.pdf
IC FLASH 32MBIT 70NS 48TSOP datasheet.pdf
TXRX PHY IEEE 1PORT 1588 48WQFN datasheet.pdf
RES 237 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 249K OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 21POS PIN datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 10% 35V AXIAL datasheet.pdf
GROMMET FLIP 0.605" NYLON GREEN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .125" datasheet.pdf