Nichicon UPX1A331MPD1TD
UPX1A331MPD1TD picture photo
Mfg. Part Number
UPX1A331MPD1TD
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 330UF 20% 10V RADIAL
Datasheet Download
UPX1A331MPD1TD.pdf
Availability of UPX1A331MPD1TD
QUANTITY
UPX1A331MPD1TD Order Process
Ship out your order
Specifications of UPX1A331MPD1TD
Internal Part NumberEIS-UPX1A331MPD1TD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesPX
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.20000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current504mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.688" (17.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPX1A331MPD1TD
Related LinksUPX1A33, UPX1A331MPD1TD Datasheet, Nichicon Distributor
UPX1A331MPD1TD Details Description
Related parts for UPX1A331MPD1TD
MAT RUBBER DISS 2X40'.06" BLUE datasheet.pdf
CAP ALUM 1800UF 20% 350V SCREW datasheet.pdf
TVS DIODE 5VWM 17VC SOT23-6 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
RES SMD 120 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 150 OHM 1% 1/2W 2010 datasheet.pdf
BOARDMOUNT HEADER .050" 4POS datasheet.pdf
CONN FEMALE M12X1 ANGLE datasheet.pdf
KNOB datasheet.pdf
RES SMD 10 OHM 5% 1/5W 0402 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 16POS PIN datasheet.pdf