Nichicon UPX1A471MPD
UPX1A471MPD picture photo
Mfg. Part Number
UPX1A471MPD
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 10V RADIAL
Datasheet Download
UPX1A471MPD.pdf
Availability of UPX1A471MPD
QUANTITY
UPX1A471MPD Order Process
Ship out your order
Specifications of UPX1A471MPD
Internal Part NumberEIS-UPX1A471MPD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package600
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesPX
PackagingBulk
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.20000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current504mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.846" (21.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPX1A471MPD
Related LinksUPX1A, UPX1A471MPD Datasheet, Nichicon Distributor
UPX1A471MPD Details Description
Related parts for UPX1A471MPD
TRANS PNP 30V 0.1A TO-92 datasheet.pdf
IC SUPERVISOR CPU 32K EE 8-DIP datasheet.pdf
IC 8-BIT GENERATOR 28PLCC datasheet.pdf
RES SMD 10.5KOHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf
HEATSHRINK 3/8"-100' BLACK datasheet.pdf
LED GRN DIFF 1.8MM ROUND T/H datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X17.78MM T766 datasheet.pdf
HEATSINK 45X40X9.5MM XCUT datasheet.pdf
CAP CER 200PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf