Nichicon UPZ2D151MND9
UPZ2D151MND9 picture photo
Mfg. Part Number
UPZ2D151MND9
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 150UF 20% 200V RADIAL
Datasheet Download
UPZ2D151MND9.pdf
Availability of UPZ2D151MND9
QUANTITY
UPZ2D151MND9 Order Process
Ship out your order
Specifications of UPZ2D151MND9
Internal Part NumberEIS-UPZ2D151MND9
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package300
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesPZ
PackagingBulk
Capacitance150µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current830mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)2.047" (52.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPZ2D151MND9
Related LinksUPZ2D1, UPZ2D151MND9 Datasheet, Nichicon Distributor
UPZ2D151MND9 Details Description
Related parts for UPZ2D151MND9
IDC CABLE - MSC14A/MC14F/MSC14A datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 10A 24V datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 8POS STR 5.08MM datasheet.pdf
RES SMD 12.1 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC PRIORITY ENCODER 8-3L 16-SOIC datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 8POS 7.62MM datasheet.pdf
TOOL KIT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG datasheet.pdf
DGTL ISO 3.75KV GATE DRVR 8DIPGW datasheet.pdf
OSC VCTCXO 1.000GHZ LVDS SMD datasheet.pdf
CAP CER 2100PF 100V NONSTND datasheet.pdf