Nichicon UPZ2D391MHD6
UPZ2D391MHD6 picture photo
Mfg. Part Number
UPZ2D391MHD6
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 390UF 20% 200V RADIAL
Datasheet Download
UPZ2D391MHD6.pdf
Availability of UPZ2D391MHD6
QUANTITY
UPZ2D391MHD6 Order Process
Ship out your order
Specifications of UPZ2D391MHD6
Internal Part NumberEIS-UPZ2D391MHD6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesPZ
PackagingBulk
Capacitance390µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.12A
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)1.476" (37.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPZ2D391MHD6
Related LinksUPZ2D3, UPZ2D391MHD6 Datasheet, Nichicon Distributor
UPZ2D391MHD6 Details Description
Related parts for UPZ2D391MHD6
RES SMD 3.65KOHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP FILM 0.22UF 10% 630VDC AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 20MA TSOT23-5 datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 50V X7R 0402 datasheet.pdf
CONVERTER DC/DC 5V 100W OUT SMD datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 50MA 24V datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 10V 10% 2812 datasheet.pdf
CABLE 9COND 14AWG SLATE 100' datasheet.pdf
SWITCH LIMIT INDUSTRIAL datasheet.pdf
SYRINGE BARREL 30CC 500PC datasheet.pdf
CAP CER 0.33UF 6.3V X5R 0201 datasheet.pdf