Nichicon UPZ2W390MHD
UPZ2W390MHD picture photo
Mfg. Part Number
UPZ2W390MHD
Brief Description
CAP ALUM 39UF 20% 450V RADIAL
Datasheet Download
UPZ2W390MHD.pdf
Availability of UPZ2W390MHD
QUANTITY
UPZ2W390MHD Order Process
Ship out your order
Specifications of UPZ2W390MHD
Internal Part NumberEIS-UPZ2W390MHD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
PackagingBulk
Capacitance39µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current320mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)1.476" (37.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPZ2W390MHD
Related LinksUPZ2W, UPZ2W390MHD Datasheet, Nichicon Distributor
UPZ2W390MHD Details Description
Related parts for UPZ2W390MHD
IC DELAY LINE 15NS 8UMAX datasheet.pdf
RES ARRAY 9 RES 560 OHM 10SIP datasheet.pdf
RES SMD 2.8KOHM 0.02% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 280 OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 6 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 41POS PIN datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP3T datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100" datasheet.pdf
CONN RCPT 23POS BOX MNT SKT datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 5MM OVAL T/H datasheet.pdf