AVX Corporation UQCFVA0R6BAT2A\500
UQCFVA0R6BAT2A\500 picture photo
Mfg. Part Number
UQCFVA0R6BAT2A\500
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.60PF 250V 0805
Datasheet Download
UQCFVA0R6BAT2A\500.pdf
Availability of UQCFVA0R6BAT2A\500
QUANTITY
UQCFVA0R6BAT2A\500 Order Process
Ship out your order
Specifications of UQCFVA0R6BAT2A\500
Internal Part NumberEIS-UQCFVA0R6BAT2A\500
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesUQ RF Caps Overview
Featured ProductUQ Series Capacitors
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesUQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.60pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated250V
Temperature CoefficientA
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.24mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.051" (1.30mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UQCFVA0R6BAT2A\500
Related LinksUQCFVA0R6, UQCFVA0R6BAT2A\500 Datasheet, AVX Corporation Distributor
UQCFVA0R6BAT2A\500 Details Description
Related parts for UQCFVA0R6BAT2A\500
IC OPAMP GP 350KHZ RRO 14SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CAP ALUM 2.2UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
RES SMD 2.26K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Panel Mount Crimp datasheet.pdf
LED MT SR VERT datasheet.pdf
RES SMD 182K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HDR 18POS 2.54MM T/H R/A datasheet.pdf