AVX Corporation UQCFVA101JAT2A\500
UQCFVA101JAT2A\500 picture photo
Mfg. Part Number
UQCFVA101JAT2A\500
Brief Description
CAP CER 100PF 250V 0805
Datasheet Download
UQCFVA101JAT2A\500.pdf
Availability of UQCFVA101JAT2A\500
QUANTITY
UQCFVA101JAT2A\500 Order Process
Ship out your order
Specifications of UQCFVA101JAT2A\500
Internal Part NumberEIS-UQCFVA101JAT2A\500
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesUQ RF Caps Overview
Featured ProductUQ Series Capacitors
Standard Package500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated250V
Temperature CoefficientA
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.24mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.051" (1.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UQCFVA101JAT2A\500
Related LinksUQCFVA101, UQCFVA101JAT2A\500 Datasheet, AVX Corporation Distributor
UQCFVA101JAT2A\500 Details Description
Related parts for UQCFVA101JAT2A\500
FIXED IND 4.7UH 16.6A 5 MOHM SMD datasheet.pdf