AVX Corporation UQCFVA151JAT2A\500
UQCFVA151JAT2A\500 picture photo
Mfg. Part Number
UQCFVA151JAT2A\500
Brief Description
CAP CER 150PF 250V 0805
Datasheet Download
UQCFVA151JAT2A\500.pdf
Availability of UQCFVA151JAT2A\500
QUANTITY
UQCFVA151JAT2A\500 Order Process
Ship out your order
Specifications of UQCFVA151JAT2A\500
Internal Part NumberEIS-UQCFVA151JAT2A\500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance150pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated250V
Temperature CoefficientA
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.24mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.051" (1.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UQCFVA151JAT2A\500
Related LinksUQCFVA151, UQCFVA151JAT2A\500 Datasheet, AVX Corporation Distributor
UQCFVA151JAT2A\500 Details Description
Related parts for UQCFVA151JAT2A\500
RES ARRAY 4 RES 56 OHM 0804 datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf
CAP FILM 0.27UF 5% 50VDC 2220 datasheet.pdf
RES 1.24K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 39K OHM 5W 5% RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 3POS INLINE PIN datasheet.pdf
CLAMP GROUNDING PIPE BRONZE datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
CAP FILM 9.1UF 5% 850VDC AXIAL datasheet.pdf
47UF 50V 8X12 105C RAD datasheet.pdf