AVX Corporation UQCFVA240JAT2A\500
UQCFVA240JAT2A\500 picture photo
Mfg. Part Number
UQCFVA240JAT2A\500
Brief Description
CAP CER 24PF 250V 0805
Datasheet Download
UQCFVA240JAT2A\500.pdf
Availability of UQCFVA240JAT2A\500
QUANTITY
UQCFVA240JAT2A\500 Order Process
Ship out your order
Specifications of UQCFVA240JAT2A\500
Internal Part NumberEIS-UQCFVA240JAT2A\500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance24pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated250V
Temperature CoefficientA
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.24mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.051" (1.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UQCFVA240JAT2A\500
Related LinksUQCFVA240, UQCFVA240JAT2A\500 Datasheet, AVX Corporation Distributor
UQCFVA240JAT2A\500 Details Description
Related parts for UQCFVA240JAT2A\500
CABLE APPLE MDIN8M-MDIN8M 2M datasheet.pdf
FIXED IND 5.6UH 200MA 1.8 OHM datasheet.pdf
RES SMD 866 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 64POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
IC SRAM 16KBIT 100NS 52PLCC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 500W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 250W datasheet.pdf
RES 200 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
PREMO-FLEX 1.25 JMPR LGT 102 TYP datasheet.pdf
IC SDRAM 512M 133MHZ 90BGA datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPST-NO 10A 120V datasheet.pdf