AVX Corporation UQCFVA2R4BAT2A\500
UQCFVA2R4BAT2A\500 picture photo
Mfg. Part Number
UQCFVA2R4BAT2A\500
Brief Description
CAP CER 2.4PF 250V 0805
Datasheet Download
UQCFVA2R4BAT2A\500.pdf
Availability of UQCFVA2R4BAT2A\500
QUANTITY
UQCFVA2R4BAT2A\500 Order Process
Ship out your order
Specifications of UQCFVA2R4BAT2A\500
Internal Part NumberEIS-UQCFVA2R4BAT2A\500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2.4pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated250V
Temperature CoefficientA
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.24mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.051" (1.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UQCFVA2R4BAT2A\500
Related LinksUQCFVA2R4, UQCFVA2R4BAT2A\500 Datasheet, AVX Corporation Distributor
UQCFVA2R4BAT2A\500 Details Description
Related parts for UQCFVA2R4BAT2A\500
IC 5DRVR/3RCVR RS232 3V 24-SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 100V X7R AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPST 0.4VA 20V datasheet.pdf
TRIAC 600V 8A TO220F datasheet.pdf
RES 17.4 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 23.2K OHM 1/20W .1% AXIAL datasheet.pdf
TEN60 MEZZ PLUG ASSY 10P-20S datasheet.pdf
TRANS NPN DARL 60V 8A datasheet.pdf
FIXED IND 6.8MH 49MA 31.7 OHM TH datasheet.pdf