AVX Corporation UQCFVA4R7CAT2A\500
UQCFVA4R7CAT2A\500 picture photo
Mfg. Part Number
UQCFVA4R7CAT2A\500
Brief Description
CAP CER 4.7PF 250V 0805
Datasheet Download
UQCFVA4R7CAT2A\500.pdf
Availability of UQCFVA4R7CAT2A\500
QUANTITY
UQCFVA4R7CAT2A\500 Order Process
Ship out your order
Specifications of UQCFVA4R7CAT2A\500
Internal Part NumberEIS-UQCFVA4R7CAT2A\500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated250V
Temperature CoefficientA
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.24mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.051" (1.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UQCFVA4R7CAT2A\500
Related LinksUQCFVA4R7, UQCFVA4R7CAT2A\500 Datasheet, AVX Corporation Distributor
UQCFVA4R7CAT2A\500 Details Description
Related parts for UQCFVA4R7CAT2A\500
FUSE GLASS 1.6A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
RES SMD 191 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 51 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC MULTIMON 5V/3.3V 16-DIP datasheet.pdf
IC CAR RADIO SGL CHIP CIRC 80QFP datasheet.pdf
RES 12.4K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 4.53KOHM 0.1% 0.15W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 464 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE PIN datasheet.pdf