AVX Corporation UQCL2A200JAT2A\500
UQCL2A200JAT2A\500 picture photo
Mfg. Part Number
UQCL2A200JAT2A\500
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 20PF 200V 0402
Datasheet Download
UQCL2A200JAT2A\500.pdf
Availability of UQCL2A200JAT2A\500
QUANTITY
UQCL2A200JAT2A\500 Order Process
Ship out your order
Specifications of UQCL2A200JAT2A\500
Internal Part NumberEIS-UQCL2A200JAT2A\500
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesUQ RF Caps Overview
Featured ProductUQ Series Capacitors
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesUQ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance20pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientA
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.024" (0.60mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Q, Low Loss
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UQCL2A200JAT2A\500
Related LinksUQCL2A200, UQCL2A200JAT2A\500 Datasheet, AVX Corporation Distributor
UQCL2A200JAT2A\500 Details Description
Related parts for UQCL2A200JAT2A\500
CONN EDGECARD 12POS .156 WW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC SGL DIODE BOD 0.9A 900V FP datasheet.pdf
IC SRAM 9MBIT 166MHZ 208CABGA datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.028" NYLON 19.3MM datasheet.pdf
OSC MEMS 70.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES 412K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 8.66 OHM 1% 10W datasheet.pdf
LED WARM WHT 3100K 1500MA datasheet.pdf