AVX Corporation UQCL2A6R8CAT2A\500
UQCL2A6R8CAT2A\500 picture photo
Mfg. Part Number
UQCL2A6R8CAT2A\500
Brief Description
CAP CER 6.8PF 200V 0402
Datasheet Download
UQCL2A6R8CAT2A\500.pdf
Availability of UQCL2A6R8CAT2A\500
QUANTITY
UQCL2A6R8CAT2A\500 Order Process
Ship out your order
Specifications of UQCL2A6R8CAT2A\500
Internal Part NumberEIS-UQCL2A6R8CAT2A\500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance6.8pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientA
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UQCL2A6R8CAT2A\500
Related LinksUQCL2A6R8, UQCL2A6R8CAT2A\500 Datasheet, AVX Corporation Distributor
UQCL2A6R8CAT2A\500 Details Description
Related parts for UQCL2A6R8CAT2A\500
RES SMD 215K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.3V 500MW SOD123 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 350KHZ RRO 14TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 3.32KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 300 OHM 0606 datasheet.pdf
18P MTA156 CONN ASSY 20AWG LF datasheet.pdf
LED 7-SEG 2DIGIT RED LC 0.52" CC datasheet.pdf
RES 87.6 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X10MM XCUT datasheet.pdf
PLATE REAR SHEAR datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 100W datasheet.pdf