AVX Corporation UQCSVA0R4BAT2A\500
UQCSVA0R4BAT2A\500 picture photo
Mfg. Part Number
UQCSVA0R4BAT2A\500
Brief Description
CAP CER 0.40PF 250V 0603
Datasheet Download
UQCSVA0R4BAT2A\500.pdf
Availability of UQCSVA0R4BAT2A\500
QUANTITY
UQCSVA0R4BAT2A\500 Order Process
Ship out your order
Specifications of UQCSVA0R4BAT2A\500
Internal Part NumberEIS-UQCSVA0R4BAT2A\500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.40pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated250V
Temperature CoefficientA
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.89mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UQCSVA0R4BAT2A\500
Related LinksUQCSVA0R4, UQCSVA0R4BAT2A\500 Datasheet, AVX Corporation Distributor
UQCSVA0R4BAT2A\500 Details Description
Related parts for UQCSVA0R4BAT2A\500
VARISTOR 297V 1.75KA DISC 7MM datasheet.pdf
SWITCH TACT SPST-NO 0.025A 50V datasheet.pdf
CAP CER 33PF 50V NP0 1808 datasheet.pdf
RES SMD 1.69K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
CAP CER 330PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
100W MOTOR 200V KEY SHAFT CENTER datasheet.pdf
RES SMD 12 OHM 1% 8W TO220-2 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
RES 4.75 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 4.7UF 10% 800V RADIAL datasheet.pdf
CAP 10 UF 20% 50 V datasheet.pdf