AVX Corporation UQCSVA1R1BAT2A\500
UQCSVA1R1BAT2A\500 picture photo
Mfg. Part Number
UQCSVA1R1BAT2A\500
Brief Description
CAP CER 1.1PF 250V 0603
Datasheet Download
UQCSVA1R1BAT2A\500.pdf
Availability of UQCSVA1R1BAT2A\500
QUANTITY
UQCSVA1R1BAT2A\500 Order Process
Ship out your order
Specifications of UQCSVA1R1BAT2A\500
Internal Part NumberEIS-UQCSVA1R1BAT2A\500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.1pF
Tolerance±0.1pF
Voltage - Rated250V
Temperature CoefficientA
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsRF, Microwave, High Frequency
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.89mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UQCSVA1R1BAT2A\500
Related LinksUQCSVA1R1, UQCSVA1R1BAT2A\500 Datasheet, AVX Corporation Distributor
UQCSVA1R1BAT2A\500 Details Description
Related parts for UQCSVA1R1BAT2A\500
LINE FILTER 1.7MH 1.7A N SERIES datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 15A 110V datasheet.pdf
Connector Header 18 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
IC CTRLR PWM BUCK SYNC 14-SOIC datasheet.pdf
IMPACT BP 4X10 OPEN SN/PB datasheet.pdf
CONN HEADER 1POS .100" GOLD datasheet.pdf
KIT EVAL MAX24001 datasheet.pdf
EVALUATION BOARD FOR TPS73721 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
DIODE ZENER 7.5V 225MW SOT23-3 datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 2.7A 78 MOHM SMD datasheet.pdf