Susumu URG1608L-102-L-T05
URG1608L-102-L-T05 picture photo
Mfg. Part Number
URG1608L-102-L-T05
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1K OHM 0.01% 1/16W 0603
Datasheet Download
URG1608L-102-L-T05.pdf
Availability of URG1608L-102-L-T05
QUANTITY
URG1608L-102-L-T05 Order Process
Ship out your order
Specifications of URG1608L-102-L-T05
Internal Part NumberEIS-URG1608L-102-L-T05
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesURG Thin Film Chip Resistor
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesURG
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1k
Tolerance±0.01%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±2ppm/°C
Operating Temperature-20°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)URG1608L-102-L-T05
Related LinksURG1608L-, URG1608L-102-L-T05 Datasheet, Susumu Distributor
URG1608L-102-L-T05 Details Description
Related parts for URG1608L-102-L-T05
CAP CER 13PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 7POS WALLMNT SCKT datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 4.5-9VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
5MM EUROBLOCK PC STR BLK 19POS datasheet.pdf
CAP TANT 56UF 10% 6V AXIAL datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 26PIN SLD CUP datasheet.pdf
IC CLOCK GENERATOR 24VFQFPN datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
COPALUM,SLD,R,4/0AL 3/8 2H datasheet.pdf
10UF 100V 8X18MM 125C 4000H datasheet.pdf