Nichicon URS0J103MHD1TN
URS0J103MHD1TN picture photo
Mfg. Part Number
URS0J103MHD1TN
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 10000UF 20% 6.3V RADIAL
Datasheet Download
URS0J103MHD1TN.pdf
Availability of URS0J103MHD1TN
QUANTITY
URS0J103MHD1TN Order Process
Ship out your order
Specifications of URS0J103MHD1TN
Internal Part NumberEIS-URS0J103MHD1TN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesRS
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance10000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.02A
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)URS0J103MHD1TN
Related LinksURS0J10, URS0J103MHD1TN Datasheet, Nichicon Distributor
URS0J103MHD1TN Details Description
Related parts for URS0J103MHD1TN
CAP TANT 22UF 6.3V 20% 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 2700UF 20% 63V SNAP datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 14POS 2MM SMD datasheet.pdf
RES 9.31K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER .100" SNGL STR 22POS datasheet.pdf
CABLE 33POS .100 JUMPER 12 INCH datasheet.pdf
XCEDE 4W 2PVH 6COL datasheet.pdf