Nichicon URS0J221MDD
URS0J221MDD picture photo
Mfg. Part Number
URS0J221MDD
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 6.3V RADIAL
Datasheet Download
URS0J221MDD.pdf
Availability of URS0J221MDD
QUANTITY
URS0J221MDD Order Process
Ship out your order
Specifications of URS0J221MDD
Internal Part NumberEIS-URS0J221MDD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
SeriesRS
PackagingBulk
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current200mA
Impedance-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.413" (10.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)URS0J221MDD
Related LinksURS0J, URS0J221MDD Datasheet, Nichicon Distributor
URS0J221MDD Details Description
Related parts for URS0J221MDD
TERM BLOCK HDR 26POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
RES SMD 9.31M OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 750 OHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SOIC datasheet.pdf
IC SMOKE DETECTOR PHOTO 20TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 2.18KOHM 0.1% 0.15W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 100K OHM 1/2W .25% AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 6 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 19 Circuit 0.250" (6.35mm) datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 4V X5R 01005 datasheet.pdf