Nichicon URS1A472MHD1TN
URS1A472MHD1TN picture photo
Mfg. Part Number
URS1A472MHD1TN
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 4700UF 20% 10V RADIAL
Datasheet Download
URS1A472MHD1TN.pdf
Availability of URS1A472MHD1TN
QUANTITY
URS1A472MHD1TN Order Process
Ship out your order
Specifications of URS1A472MHD1TN
Internal Part NumberEIS-URS1A472MHD1TN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesRS
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance4700µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.55A
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)0.650" (16.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)URS1A472MHD1TN
Related LinksURS1A47, URS1A472MHD1TN Datasheet, Nichicon Distributor
URS1A472MHD1TN Details Description
Related parts for URS1A472MHD1TN
IC OTP 2MBIT 90NS 32DIP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 12.8A TO-220 datasheet.pdf
SWITCH KNOB STRGHT 0.75" NATURAL datasheet.pdf
SENS OPTO SLOT 3.18MM TRANS THRU datasheet.pdf
CAP MICA 500PF 5% 500V SMD datasheet.pdf
MOSFET P-CH 40V 6A 8-TSSOP datasheet.pdf
IC TXRX RS232 SERIAL 24SSOP datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 44TQFP datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 40V 5A DO201AD datasheet.pdf
OSC MEMS 50.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE SKT datasheet.pdf