Nichicon URS1A472MHD1TN
URS1A472MHD1TN picture photo
Mfg. Part Number
URS1A472MHD1TN
Brief Description
CAP ALUM 4700UF 20% 10V RADIAL
Datasheet Download
URS1A472MHD1TN.pdf
Availability of URS1A472MHD1TN
QUANTITY
URS1A472MHD1TN Order Process
Ship out your order
Specifications of URS1A472MHD1TN
Internal Part NumberEIS-URS1A472MHD1TN
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance4700µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.55A
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)0.650" (16.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)URS1A472MHD1TN
Related LinksURS1A47, URS1A472MHD1TN Datasheet, Nichicon Distributor
URS1A472MHD1TN Details Description
Related parts for URS1A472MHD1TN
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP THIN FILM 8.2PF 100V 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 330UH 560MA 1.58 OHM datasheet.pdf
RES 340 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC FPGA 496 I/O 900FPBGA datasheet.pdf
NTC THERMISTOR 0402 470 J60 datasheet.pdf
Connector Socket 8 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 155VIN 6.5VOUT 50W datasheet.pdf
SCZ 3.81/08/180G SN BK BX datasheet.pdf
CONN RCPT datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS INLINE SKT datasheet.pdf