Nichicon URS1E101MDD
URS1E101MDD picture photo
Mfg. Part Number
URS1E101MDD
Brief Description
CAP ALUM 100UF 20% 25V RADIAL
Datasheet Download
URS1E101MDD.pdf
Availability of URS1E101MDD
QUANTITY
URS1E101MDD Order Process
Ship out your order
Specifications of URS1E101MDD
Internal Part NumberEIS-URS1E101MDD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
PackagingBulk
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current180mA
Impedance-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.413" (10.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)URS1E101MDD
Related LinksURS1E, URS1E101MDD Datasheet, Nichicon Distributor
URS1E101MDD Details Description
Related parts for URS1E101MDD
IC TEMP SWITCH SOT23-5 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPST 15A 48V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
CAP TANT 27UF 10% 10V AXIAL datasheet.pdf
CONN HOOD TOP ENTRY SZE48 M32 datasheet.pdf
Connector Receptacle 26 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES SMD 32.4 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS INLINE PIN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 13POS WALL MNT PIN datasheet.pdf