Nichicon URS1J471MHD1TN
URS1J471MHD1TN picture photo
Mfg. Part Number
URS1J471MHD1TN
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 63V RADIAL
Datasheet Download
URS1J471MHD1TN.pdf
Availability of URS1J471MHD1TN
QUANTITY
URS1J471MHD1TN Order Process
Ship out your order
Specifications of URS1J471MHD1TN
Internal Part NumberEIS-URS1J471MHD1TN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
SeriesRS
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current900mA
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)0.650" (16.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)URS1J471MHD1TN
Related LinksURS1J47, URS1J471MHD1TN Datasheet, Nichicon Distributor
URS1J471MHD1TN Details Description
Related parts for URS1J471MHD1TN
CONN EDGECARD 88POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN HEADER 7POS VERT .100 GOLD datasheet.pdf
RES SMD 3.4K OHM 1% 1.5W 2512 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 24POS 5.08MM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 55POS SKT datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 2.5A SYNC 20QFN datasheet.pdf
CABLE 25COND 22AWG SLATE 500' datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 40V 4A 5DFN datasheet.pdf
RELAY GEN PURP 1NO/1NC 24V datasheet.pdf
CAP FILM 0.03UF 5% 1600VDC AXIAL datasheet.pdf