Nichicon URS1V332MRD
URS1V332MRD picture photo
Mfg. Part Number
URS1V332MRD
Brief Description
CAP ALUM 3300UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
URS1V332MRD.pdf
Availability of URS1V332MRD
QUANTITY
URS1V332MRD Order Process
Ship out your order
Specifications of URS1V332MRD
Internal Part NumberEIS-URS1V332MRD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
PackagingBulk
Capacitance3300µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.787" Dia (20.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)URS1V332MRD
Related LinksURS1V, URS1V332MRD Datasheet, Nichicon Distributor
URS1V332MRD Details Description
Related parts for URS1V332MRD
RES SMD 240 OHM 0.02% 1/10W 0603 datasheet.pdf