Nichicon URS2A2R2MDD1TA
URS2A2R2MDD1TA picture photo
Mfg. Part Number
URS2A2R2MDD1TA
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 2.2UF 20% 100V RADIAL
Datasheet Download
URS2A2R2MDD1TA.pdf
Availability of URS2A2R2MDD1TA
QUANTITY
URS2A2R2MDD1TA Order Process
Ship out your order
Specifications of URS2A2R2MDD1TA
Internal Part NumberEIS-URS2A2R2MDD1TA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesRS
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance2.2µF
Tolerance±20%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current26mA
Impedance-
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.413" (10.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)URS2A2R2MDD1TA
Related LinksURS2A2R, URS2A2R2MDD1TA Datasheet, Nichicon Distributor
URS2A2R2MDD1TA Details Description
Related parts for URS2A2R2MDD1TA
CONN RING 18-22AWG #5/16 TIN STR datasheet.pdf
IGBT 600V 75A 480W TO268 datasheet.pdf
TVS DIODE 58VWM 93.6VC DO204AC datasheet.pdf
CAP CER 11PF 25V R2H 0201 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
ENCODER DIGITAL CONT datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
FIXED IND 1.2NH 550MA 200 MOHM datasheet.pdf
CAP FILM 3NF 5% 2000VDC RAD datasheet.pdf
ETCHD YELLOW 24 VAC/DC datasheet.pdf