Nichicon URS2AR22MDD1TD
URS2AR22MDD1TD picture photo
Mfg. Part Number
URS2AR22MDD1TD
Brief Description
CAP ALUM 0.22UF 20% 100V RADIAL
Datasheet Download
URS2AR22MDD1TD.pdf
Availability of URS2AR22MDD1TD
QUANTITY
URS2AR22MDD1TD Order Process
Ship out your order
Specifications of URS2AR22MDD1TD
Internal Part NumberEIS-URS2AR22MDD1TD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
SeriesRS
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance0.22µF
Tolerance±20%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current4.5mA
Impedance-
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.413" (10.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)URS2AR22MDD1TD
Related LinksURS2AR2, URS2AR22MDD1TD Datasheet, Nichicon Distributor
URS2AR22MDD1TD Details Description
Related parts for URS2AR22MDD1TD
FIXED IND 22UH 130MA 3.4 OHM TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
VARISTOR 42.3V 250A DISC 5MM datasheet.pdf
IC OPAMP GP 7MHZ RRO 8UMAX datasheet.pdf
VINYL CLOTH LABELS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 3A 125V datasheet.pdf