Nichicon URS2AR33MDD1TD
URS2AR33MDD1TD picture photo
Mfg. Part Number
URS2AR33MDD1TD
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 0.33UF 20% 100V RADIAL
Datasheet Download
URS2AR33MDD1TD.pdf
Availability of URS2AR33MDD1TD
QUANTITY
URS2AR33MDD1TD Order Process
Ship out your order
Specifications of URS2AR33MDD1TD
Internal Part NumberEIS-URS2AR33MDD1TD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesRS
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance0.33µF
Tolerance±20%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current6.5mA
Impedance-
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.413" (10.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)URS2AR33MDD1TD
Related LinksURS2AR3, URS2AR33MDD1TD Datasheet, Nichicon Distributor
URS2AR33MDD1TD Details Description
Related parts for URS2AR33MDD1TD
Connector Receptacle 49 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
CONN PLUG 23POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
CONN HEADER .100" DUAL STR 78POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
62202-1850 REMOVAL TOOL datasheet.pdf
RES 9.2K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1800UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf