Nichicon URS2E330MHD
URS2E330MHD picture photo
Mfg. Part Number
URS2E330MHD
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 33UF 20% 250V RADIAL
Datasheet Download
URS2E330MHD.pdf
Availability of URS2E330MHD
QUANTITY
URS2E330MHD Order Process
Ship out your order
Specifications of URS2E330MHD
Internal Part NumberEIS-URS2E330MHD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesRS
PackagingBulk
Capacitance33µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current350mA
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)0.650" (16.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)URS2E330MHD
Related LinksURS2E, URS2E330MHD Datasheet, Nichicon Distributor
URS2E330MHD Details Description
Related parts for URS2E330MHD
Crystal 9.8300MHz 50ppm 18pF 80 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SOJ, 2.60mm pitch datasheet.pdf
CONN PC PIN CIRC .040DIA TINLEAD datasheet.pdf
BOX ALUM GRAY 8.99"L X 17.5"W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
LIGHT PIPE CLEAR RIGID 3MM datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
CERAMIC MANUAL RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
RES SMD 106K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
BOARD DEMO FOR ADC1415S080F1 datasheet.pdf
MICROFIT 3.0 SR VERT TH /VOID 15 datasheet.pdf
CONN 2MM HM HDR 154POS VERT GOLD datasheet.pdf