Nichicon URS2E680MHD
URS2E680MHD picture photo
Mfg. Part Number
URS2E680MHD
Brief Description
CAP ALUM 68UF 20% 250V RADIAL
Datasheet Download
URS2E680MHD.pdf
Availability of URS2E680MHD
QUANTITY
URS2E680MHD Order Process
Ship out your order
Specifications of URS2E680MHD
Internal Part NumberEIS-URS2E680MHD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
PackagingBulk
Capacitance68µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current490mA
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)0.846" (21.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)URS2E680MHD
Related LinksURS2E, URS2E680MHD Datasheet, Nichicon Distributor
URS2E680MHD Details Description
Related parts for URS2E680MHD
RES 40 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 470K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC MPU MPC74XX 400MHZ 360FCCBGA datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 960W datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 9-18VIN 15VOUT datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 2POS STR 3.81MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
RES 1.47K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
OSC XO 200.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
CAP CER 13PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 5A 30 MOHM SMD datasheet.pdf