Nichicon URS2G220MHD6
URS2G220MHD6 picture photo
Mfg. Part Number
URS2G220MHD6
Brief Description
CAP ALUM 22UF 20% 400V RADIAL
Datasheet Download
URS2G220MHD6.pdf
Availability of URS2G220MHD6
QUANTITY
URS2G220MHD6 Order Process
Ship out your order
Specifications of URS2G220MHD6
Internal Part NumberEIS-URS2G220MHD6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
PackagingBulk
Capacitance22µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current280mA
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)0.846" (21.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)URS2G220MHD6
Related LinksURS2G2, URS2G220MHD6 Datasheet, Nichicon Distributor
URS2G220MHD6 Details Description
Related parts for URS2G220MHD6
CONN EDGECARD 56POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
IC DRIVER AMOLED DUAL 1W 12-LLGA datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 18-36VIN +/-09VOUT datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Panel Mount, Through Hole Solder datasheet.pdf
CAP ALUM 6800UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
RES 9.53K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 112.5K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
MPAC HDR WITH GUIDE PINS datasheet.pdf
OSCILLATOR SO 133.33MHZ CMOS SMD datasheet.pdf