Nichicon URU0J332MHD1TN
URU0J332MHD1TN picture photo
Mfg. Part Number
URU0J332MHD1TN
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 3300UF 20% 6.3V RADIAL
Datasheet Download
URU0J332MHD1TN.pdf
Availability of URU0J332MHD1TN
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
URU0J332MHD1TN Order Process
Ship out your order
Specifications of URU0J332MHD1TN
Internal Part NumberEIS-URU0J332MHD1TN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesRU
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance3300µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current800mA
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)0.551" (14.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)URU0J332MHD1TN
Related LinksURU0J33, URU0J332MHD1TN Datasheet, Nichicon Distributor
URU0J332MHD1TN Details Description
Related parts for URU0J332MHD1TN
RES 887K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 14-20 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
RES SMD 5.11K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CARDEDGE LO PRO 44POS .156 GRN datasheet.pdf
CAP CER 10UF 6.3V X7R 0805 datasheet.pdf
TXRX ESD 5V RS-485/422 8-MSOP datasheet.pdf
KEYPAD LEGEND TILE AVIAN datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 5V 15W datasheet.pdf
RES 3.97K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 21POS BOX MNT SKT datasheet.pdf
RES SMD 1.6K OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CAP TANT POLY 470UF 20% 4V 2917 datasheet.pdf