Nichicon URU1H331MHD
URU1H331MHD picture photo
Mfg. Part Number
URU1H331MHD
Brief Description
CAP ALUM 330UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
URU1H331MHD.pdf
Availability of URU1H331MHD
QUANTITY
URU1H331MHD Order Process
Ship out your order
Specifications of URU1H331MHD
Internal Part NumberEIS-URU1H331MHD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
PackagingBulk
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current530mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.551" (14.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)URU1H331MHD
Related LinksURU1H, URU1H331MHD Datasheet, Nichicon Distributor
URU1H331MHD Details Description
Related parts for URU1H331MHD
CAP TANT 330UF 10V 10% 2917 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
TVS DIODE 70VWM 125VC SMC datasheet.pdf
IC TXRX FM RADIO RDS/RBDS 20UQFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
LED INDICATOR 14MM W/BEZEL datasheet.pdf
DOUBLE CHOKE 6.6MH 2.7A VERT datasheet.pdf
PMI CAP STOVEP BLUE 11/16 TRANSP datasheet.pdf
508 TB PL PL FIXED/TYPE datasheet.pdf
CAP FILM 3UF 10% 330VAC QC TERM datasheet.pdf
IC REG CTLR BUCK PWM DL 40QFN datasheet.pdf
CONN HEADER 2POS .050" T/H TIN datasheet.pdf