Nichicon URU1H331MHD1TO
URU1H331MHD1TO picture photo
Mfg. Part Number
URU1H331MHD1TO
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 330UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
URU1H331MHD1TO.pdf
Availability of URU1H331MHD1TO
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
URU1H331MHD1TO Order Process
Ship out your order
Specifications of URU1H331MHD1TO
Internal Part NumberEIS-URU1H331MHD1TO
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesRU
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current530mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.551" (14.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)URU1H331MHD1TO
Related LinksURU1H33, URU1H331MHD1TO Datasheet, Nichicon Distributor
URU1H331MHD1TO Details Description
Related parts for URU1H331MHD1TO
TERM BLOCK PLUG 15POS STR 3.5MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100 EYELET datasheet.pdf
Connector Receptacle 44 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
RES 11K OHM 2% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 250 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG MU SIMPLEX 2MM DIA datasheet.pdf
CABLE CLAMP CAGE&SHIELD ADAPTER datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR MAAM-010333-TR100 datasheet.pdf
CAP CER 1.2PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
CUTTER OVAL FLUSH 4.75" datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 800V 8A TO263AB datasheet.pdf