Nichicon URU2C680MHD
URU2C680MHD picture photo
Mfg. Part Number
URU2C680MHD
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 68UF 20% 160V RADIAL
Datasheet Download
URU2C680MHD.pdf
Availability of URU2C680MHD
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
URU2C680MHD Order Process
Ship out your order
Specifications of URU2C680MHD
Internal Part NumberEIS-URU2C680MHD
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesRU
PackagingBulk
Capacitance68µF
Tolerance±20%
Voltage Rating160V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current330mA
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)0.551" (14.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)URU2C680MHD
Related LinksURU2C, URU2C680MHD Datasheet, Nichicon Distributor
URU2C680MHD Details Description
Related parts for URU2C680MHD
IC 8-BIT GEN/CHKER 28PLCC datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 6POS WALL MT SCKT datasheet.pdf
RES SMD 309 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC DIRECTIONAL DETECTOR SMD datasheet.pdf
IMPACT BP 6X16 GR/W SN/PB datasheet.pdf
CAP CER 560PF 630V CH 1206 datasheet.pdf