Nichicon URU2E330MHD
URU2E330MHD picture photo
Mfg. Part Number
URU2E330MHD
Brief Description
CAP ALUM 33UF 20% 250V RADIAL
Datasheet Download
URU2E330MHD.pdf
Availability of URU2E330MHD
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
URU2E330MHD Order Process
Ship out your order
Specifications of URU2E330MHD
Internal Part NumberEIS-URU2E330MHD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
SeriesRU
PackagingBulk
Capacitance33µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current230mA
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)0.551" (14.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)URU2E330MHD
Related LinksURU2E, URU2E330MHD Datasheet, Nichicon Distributor
URU2E330MHD Details Description
Related parts for URU2E330MHD
CONN HEADER VERT 7POS 30GOLD PCB datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 470PF 100V X7R 1206 datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 10V 10% 2312 datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 300MA 125VAC/VDC datasheet.pdf
IC SOC RF TXRX W/8051 MCU 36VQFN datasheet.pdf
CONN RCPT 17 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
TERM BLOCK HEADER datasheet.pdf
MICROFIT 3.0 VERT THRHOLE DR 30A datasheet.pdf
CAP ALUM 3900UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf