Nichicon URU2E330MHD
URU2E330MHD picture photo
Mfg. Part Number
URU2E330MHD
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 33UF 20% 250V RADIAL
Datasheet Download
URU2E330MHD.pdf
Availability of URU2E330MHD
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
URU2E330MHD Order Process
Ship out your order
Specifications of URU2E330MHD
Internal Part NumberEIS-URU2E330MHD
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesRU
PackagingBulk
Capacitance33µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current230mA
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)0.551" (14.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)URU2E330MHD
Related LinksURU2E, URU2E330MHD Datasheet, Nichicon Distributor
URU2E330MHD Details Description
Related parts for URU2E330MHD
RES ARRAY 7 RES 3.3K OHM 8SIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100 EXTEND datasheet.pdf
RES 80.6K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC OMNIKEY PCLINK 3-5.5V 32QFN datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 25V X7R 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 48V 67W datasheet.pdf
RES 221 OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR PRESSURE 1MPA GAUGE datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND .050" 25POS datasheet.pdf
CIR BRKR 5A 32VDC ROCKER datasheet.pdf