Nichicon URU2E470MRD
URU2E470MRD picture photo
Mfg. Part Number
URU2E470MRD
Brief Description
CAP ALUM 47UF 20% 250V RADIAL
Datasheet Download
URU2E470MRD.pdf
Availability of URU2E470MRD
QUANTITY
URU2E470MRD Order Process
Ship out your order
Specifications of URU2E470MRD
Internal Part NumberEIS-URU2E470MRD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
PackagingBulk
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current280mA
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.787" Dia (20.00mm)
Height - Seated (Max)0.571" (14.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)URU2E470MRD
Related LinksURU2E, URU2E470MRD Datasheet, Nichicon Distributor
URU2E470MRD Details Description
Related parts for URU2E470MRD
RES SMD 464 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 1KV X7R 1210 datasheet.pdf
RES SMD 127 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG DUAL 48TSSOP datasheet.pdf
FIXED IND 18NH 1A 100 MOHM SMD datasheet.pdf
LED ACCESSORY NUT datasheet.pdf
AOC SFP+ 10G 1CH PLEN OM2+ 17M datasheet.pdf
CONN HDR 46POS 0.100 SMD datasheet.pdf
RES 68 OHM 10W 1% AXIAL datasheet.pdf