Nichicon URU2F330MRD
URU2F330MRD picture photo
Mfg. Part Number
URU2F330MRD
Brief Description
CAP ALUM 33UF 20% 315V RADIAL
Datasheet Download
URU2F330MRD.pdf
Availability of URU2F330MRD
QUANTITY
URU2F330MRD Order Process
Ship out your order
Specifications of URU2F330MRD
Internal Part NumberEIS-URU2F330MRD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
PackagingBulk
Capacitance33µF
Tolerance±20%
Voltage Rating315V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current230mA
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.787" Dia (20.00mm)
Height - Seated (Max)0.571" (14.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)URU2F330MRD
Related LinksURU2F, URU2F330MRD Datasheet, Nichicon Distributor
URU2F330MRD Details Description
Related parts for URU2F330MRD
IC MCU 8BIT 16KB OTP 44PLCC datasheet.pdf
FUSE GLASS 2A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS .100" DUAL VERT datasheet.pdf
RES SMD 12.7K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS .100 DIP SLD datasheet.pdf
TRIMMER 2.2K OHM 0.15W TH datasheet.pdf
CONN HEADER 4POS 2MM SGL GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 450V NP0 0805 datasheet.pdf
PT 39C 2#16 37#20 PIN RECP datasheet.pdf
Ceramic Capacitors 20PF 500V 5% NP0 1210 datasheet.pdf