Nichicon URU2G100MHD
URU2G100MHD picture photo
Mfg. Part Number
URU2G100MHD
Brief Description
CAP ALUM 10UF 20% 400V RADIAL
Datasheet Download
URU2G100MHD.pdf
Availability of URU2G100MHD
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
URU2G100MHD Order Process
Ship out your order
Specifications of URU2G100MHD
Internal Part NumberEIS-URU2G100MHD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
PackagingBulk
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current110mA
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)0.551" (14.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)URU2G100MHD
Related LinksURU2G, URU2G100MHD Datasheet, Nichicon Distributor
URU2G100MHD Details Description
Related parts for URU2G100MHD
RES SMD 340 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf