Nichicon URU2W100MHD
URU2W100MHD picture photo
Mfg. Part Number
URU2W100MHD
Brief Description
CAP ALUM 10UF 20% 450V RADIAL
Datasheet Download
URU2W100MHD.pdf
Availability of URU2W100MHD
QUANTITY
URU2W100MHD Order Process
Ship out your order
Specifications of URU2W100MHD
Internal Part NumberEIS-URU2W100MHD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
PackagingBulk
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current80mA
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)0.551" (14.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)URU2W100MHD
Related LinksURU2W, URU2W100MHD Datasheet, Nichicon Distributor
URU2W100MHD Details Description
Related parts for URU2W100MHD
CAP FILM 1000PF 5% 400VDC RADIAL datasheet.pdf
JUMPER-H1500TR/A3048V/H1500TR 6" datasheet.pdf
CLAMP VINYL-COAT 1.34" L datasheet.pdf
RES SMD 43.2 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.6V 500MW SOD123 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
SENSOR 200PSI M12-1.5 6G .5-4.5V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 250W datasheet.pdf
IC FPGA 57 I/O 68PLCC datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CONN PLUG 21POS INLINE SKT datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 8A DO214AB datasheet.pdf