Nichicon URY1H681MRD
URY1H681MRD picture photo
Mfg. Part Number
URY1H681MRD
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 680UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
URY1H681MRD.pdf
Availability of URY1H681MRD
QUANTITY
URY1H681MRD Order Process
Ship out your order
Specifications of URY1H681MRD
Internal Part NumberEIS-URY1H681MRD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesRY
PackagingBulk
Capacitance680µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current700mA
Impedance-
Lead Spacing0.492" (12.50mm)
Size / Dimension0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max)0.571" (14.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)URY1H681MRD
Related LinksURY1H, URY1H681MRD Datasheet, Nichicon Distributor
URY1H681MRD Details Description
Related parts for URY1H681MRD
RES SMD 1.24KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC BUS TRANSCVR 4BIT 16TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 357 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
BOARD LEVEL HEAT SINK datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 12"L X 10"W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
CONN HDR 35POS 0.100 T/H GOLD datasheet.pdf
IC OSC VCXO 425MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CAP FILM 22NF 20% 250VDC AXIAL datasheet.pdf