Nichicon URY2E220MHD
URY2E220MHD picture photo
Mfg. Part Number
URY2E220MHD
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 22UF 20% 250V RADIAL
Datasheet Download
URY2E220MHD.pdf
Availability of URY2E220MHD
QUANTITY
URY2E220MHD Order Process
Ship out your order
Specifications of URY2E220MHD
Internal Part NumberEIS-URY2E220MHD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesRY
PackagingBulk
Capacitance22µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current130mA
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)0.551" (14.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)URY2E220MHD
Related LinksURY2E, URY2E220MHD Datasheet, Nichicon Distributor
URY2E220MHD Details Description
Related parts for URY2E220MHD
RES SMD 2.55K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 825K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 50POS .100 DBL STR PCB datasheet.pdf
FUSE 1A 500V HS FERRULE datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 50V 2A DO204AC datasheet.pdf
TERM BLADE FEMALE 14-18AWG TIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
RES SMD 187K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf