Nichicon URZ0J221MDD1TA
URZ0J221MDD1TA picture photo
Mfg. Part Number
URZ0J221MDD1TA
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 6.3V RADIAL
Datasheet Download
URZ0J221MDD1TA.pdf
Availability of URZ0J221MDD1TA
QUANTITY
URZ0J221MDD1TA Order Process
Ship out your order
Specifications of URZ0J221MDD1TA
Internal Part NumberEIS-URZ0J221MDD1TA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesRZ
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current145mA
Impedance-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.413" (10.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)URZ0J221MDD1TA
Related LinksURZ0J22, URZ0J221MDD1TA Datasheet, Nichicon Distributor
URZ0J221MDD1TA Details Description
Related parts for URZ0J221MDD1TA
IDC CABLE - MSC50A/MC50F/MSC50A datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
RES 36.5 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 460 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
8334-9 SPACER datasheet.pdf
RES 1.65K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
MINI(OPPOSED BEAM PAIR) DC RECV datasheet.pdf
HEADER TURRET 2.54MM datasheet.pdf
INDUCT ARRAY 2 COIL 32UH SMD datasheet.pdf