Nichicon URZ0J221MDD1TA
URZ0J221MDD1TA picture photo
Mfg. Part Number
URZ0J221MDD1TA
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 6.3V RADIAL
Datasheet Download
URZ0J221MDD1TA.pdf
Availability of URZ0J221MDD1TA
QUANTITY
URZ0J221MDD1TA Order Process
Ship out your order
Specifications of URZ0J221MDD1TA
Internal Part NumberEIS-URZ0J221MDD1TA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesRZ
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current145mA
Impedance-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.413" (10.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)URZ0J221MDD1TA
Related LinksURZ0J22, URZ0J221MDD1TA Datasheet, Nichicon Distributor
URZ0J221MDD1TA Details Description
Related parts for URZ0J221MDD1TA
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ SOT23-3 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 10A 12V datasheet.pdf
LED BLUE/GREEN CLEAR 4DIP T/H datasheet.pdf
CONN RCPT 21POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN MOD COUPLER 8P8C TO 8P8C datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 3.3VIN 05VOUT datasheet.pdf
OSC VCXO 38.88MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CAP CER 0.012UF 50V X7R AXIAL datasheet.pdf
RES 330K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf