Nichicon URZ1A332MHD1TN
URZ1A332MHD1TN picture photo
Mfg. Part Number
URZ1A332MHD1TN
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 3300UF 20% 10V RADIAL
Datasheet Download
URZ1A332MHD1TN.pdf
Availability of URZ1A332MHD1TN
QUANTITY
URZ1A332MHD1TN Order Process
Ship out your order
Specifications of URZ1A332MHD1TN
Internal Part NumberEIS-URZ1A332MHD1TN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesRZ
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance3300µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current940mA
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)0.650" (16.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)URZ1A332MHD1TN
Related LinksURZ1A33, URZ1A332MHD1TN Datasheet, Nichicon Distributor
URZ1A332MHD1TN Details Description
Related parts for URZ1A332MHD1TN
IC SUPERVISOR PB RESET SOT23-5 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 2SMD datasheet.pdf
RES SMD 64.9 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
IP CORE PCI TARGET 32BIT SC/SCM datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 4.7K OHM 1206 datasheet.pdf
TXRX ULPI 26MHZ REF CLK 24QFN datasheet.pdf