Nichicon URZ1E470MDD
URZ1E470MDD picture photo
Mfg. Part Number
URZ1E470MDD
Brief Description
CAP ALUM 47UF 20% 25V RADIAL
Datasheet Download
URZ1E470MDD.pdf
Availability of URZ1E470MDD
QUANTITY
URZ1E470MDD Order Process
Ship out your order
Specifications of URZ1E470MDD
Internal Part NumberEIS-URZ1E470MDD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
PackagingBulk
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current80mA
Impedance-
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.413" (10.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)URZ1E470MDD
Related LinksURZ1E, URZ1E470MDD Datasheet, Nichicon Distributor
URZ1E470MDD Details Description
Related parts for URZ1E470MDD
FIXED IND 82UH 850MA 250 MOHM datasheet.pdf
IC DUAL HOT-SWAP CTRLR 16-QSOP datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG DUAL 14SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 99W datasheet.pdf
RES 1.87M OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 113 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 2.9A 54 MOHM SMD datasheet.pdf
UNIVERSAL MAT TRIM KIT 30" X 60" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 64POS .125" datasheet.pdf