Nichicon URZ1H0R1MDD1TD
URZ1H0R1MDD1TD picture photo
Mfg. Part Number
URZ1H0R1MDD1TD
Brief Description
CAP ALUM 0.1UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
URZ1H0R1MDD1TD.pdf
Availability of URZ1H0R1MDD1TD
QUANTITY
URZ1H0R1MDD1TD Order Process
Ship out your order
Specifications of URZ1H0R1MDD1TD
Internal Part NumberEIS-URZ1H0R1MDD1TD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
SeriesRZ
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance0.1µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.1mA
Impedance-
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.413" (10.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)URZ1H0R1MDD1TD
Related LinksURZ1H0R, URZ1H0R1MDD1TD Datasheet, Nichicon Distributor
URZ1H0R1MDD1TD Details Description
Related parts for URZ1H0R1MDD1TD
RELAY GEN PURPOSE SPST 60A 12V datasheet.pdf
CONV DC/DC 3.5W 9-18VIN +/-09VOU datasheet.pdf
CONN HEADER 6 PWR 40SGL 2.36MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 200W datasheet.pdf
CABLE TIE STANDARD:NYLON SILVER datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS 1.0MM VERT SMD datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X12MM XCUT T766 datasheet.pdf
CAP CER 120PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf