Nichicon URZ1H101MPD
URZ1H101MPD picture photo
Mfg. Part Number
URZ1H101MPD
Brief Description
CAP ALUM 100UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
URZ1H101MPD.pdf
Availability of URZ1H101MPD
QUANTITY
URZ1H101MPD Order Process
Ship out your order
Specifications of URZ1H101MPD
Internal Part NumberEIS-URZ1H101MPD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
PackagingBulk
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current170mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.413" (10.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)URZ1H101MPD
Related LinksURZ1H, URZ1H101MPD Datasheet, Nichicon Distributor
URZ1H101MPD Details Description
Related parts for URZ1H101MPD
FERRITE FILTER 4 LINE PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100 EXTEND datasheet.pdf
MICROCONTROLLR SSR BURST-FIRE datasheet.pdf
IC SRAM 36MBIT 400MHZ 165FBGA datasheet.pdf
SW ROLL LEVER SP-NO 5A 250V 125V datasheet.pdf
DGTL ISO 2.5KV GATE DRVR 16SOIC datasheet.pdf
RES SMD 19.1K OHM 1% 1W 1218 datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 61.9K OHM 0.1% 1/5W 1005 datasheet.pdf
FILTER EMI 150PF RADIAL datasheet.pdf