Nichicon URZ1H101MPD1TD
URZ1H101MPD1TD picture photo
Mfg. Part Number
URZ1H101MPD1TD
Brief Description
CAP ALUM 100UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
URZ1H101MPD1TD.pdf
Availability of URZ1H101MPD1TD
QUANTITY
URZ1H101MPD1TD Order Process
Ship out your order
Specifications of URZ1H101MPD1TD
Internal Part NumberEIS-URZ1H101MPD1TD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
SeriesRZ
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current170mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.413" (10.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)URZ1H101MPD1TD
Related LinksURZ1H10, URZ1H101MPD1TD Datasheet, Nichicon Distributor
URZ1H101MPD1TD Details Description
Related parts for URZ1H101MPD1TD
IC COUNTER 8BIT SYNC U/D 24-SOIC datasheet.pdf
IC REG BUCK 2.5V/3.3V/5V TO220 datasheet.pdf