Nichicon URZ1H102MHD
URZ1H102MHD picture photo
Mfg. Part Number
URZ1H102MHD
Brief Description
CAP ALUM 1000UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
URZ1H102MHD.pdf
Availability of URZ1H102MHD
QUANTITY
URZ1H102MHD Order Process
Ship out your order
Specifications of URZ1H102MHD
Internal Part NumberEIS-URZ1H102MHD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
PackagingBulk
Capacitance1000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current830mA
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)0.846" (21.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)URZ1H102MHD
Related LinksURZ1H, URZ1H102MHD Datasheet, Nichicon Distributor
URZ1H102MHD Details Description
Related parts for URZ1H102MHD
RES 1.5K OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V 3A TO263 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 100V 6A DO203AA datasheet.pdf
IC LINE RCVR RS485 QUAD 16-DIP datasheet.pdf
CONN RCPT 14POS 20AWG MTA156 datasheet.pdf
INDUCT ARRAY 2 COIL 300UH SMD datasheet.pdf
RES 2.94K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
CAP ALUM 120UF 20% 500V SNAP datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 1.5A DDPAK datasheet.pdf
IC OSC VCXO 125MHZ 6-CLCC datasheet.pdf